Pierwsze zimowe zgrupowanie w Hiszpanii za nami

Laser Rafał Milczarczyk, 07/12/2016

Wczoraj wróciliśmy z pierwszego zimowego zgrupowania z Trorrevieja w Hiszpanii. Podróż minęła bez większych przygód, poza przepakowaniem głównych bagaży do podręcznych na lotnisku z powodu przekroczenia dozwolonego 15-kilogramowego bagażu rejsowego. Wyjazd pod wieloma względami był bardzo udany i choć pogoda była nadzwyczaj deszczowa jak na ten region Hiszpanii, to spędziliśmy sporo czasu na wodzie.

Zaczęliśmy od żeglowania na bardzo słabych wiatrach przez pierwsze 3 dni. Siła wiatru praktycznie nie przekraczała 5 węzłów. Były to znakomite warunki do poznania i utrwalenia podstawowych manewrów technicznych na łódce klasy laser. Należy przypomnieć, że w zgrupowaniu uczestniczyli głównie nasi najmłodsi zawodnicy.

Kolejne dni to zmiana warunków na silnowiatrowe do 20 węzłów z dużą falą od morza. Nie był to łatwy orzech do zgryzienia dla dzieciaków, szczególnie biorąc pod uwagę jak duże wymagania fizyczne stawia klasa, na której pływamy. Niemniej wszyscy bardzo szybko uczyli się „surfowania” z fal i poprawnego prowadzenia łodzi.

Nowe umiejętności miały się przydać praktycznie nazajutrz, kiedy to pod koniec zgrupowania wzięliśmy udział w regatach Semana Nautica w Alicante.

Rozpoczęliśmy od nauki pakowania sprzętu na przyczepę, co nie jest łatwe w obniżonym składzie:) Na szczęście mogliśmy liczyć na pomoc trenerów i poszło to nam w miarę szybko. Regaty rozpoczęliśmy od... czekania na brzegu. Pierwszy dzień to kompletny brak wiatru. Co prawda klasa optimist wyszła na wodę, ale i tak nie rozegrano w tym dniu żadnego biegu.

Na porannym rozruchu w niedziele, wiedzieliśmy, że dziś rozegramy wyścigi. Wiatr wiał z siłą 16 do 20 węzłów, a towarzyszyła temu duża i długa fala. Warunki do złudzenia przypominały te z treningów sprzed kilku dni. Trzeba przyznać, że poszło nam całkiem nieźle. Jak się później okazało, były to jedyne rozegrane wyścigi, ponieważ ostatniego dnia regat ponownie zabrakło wiatru.

Natalia Kuczys zdobyła 3 miejsce w klasyfikacji generalnej w klasie laser 4,7 była przy tym 1 z dziewcząt. Natomiast 3 z dziewcząt była nasza nowa klubowiczka Zuzanna Tarnawska. Chłopacy zajęli następujące miejsca: Filip Kapała 9, Iwo Filipowicz 11, Alan Kocięda 13 oraz w klasie laser radial z zaprzyjaźnionego klubu z Gdańska Patryk Karczewski 15 miejsce.

Dużo ciężkiej pracy zostało wykonane, teraz czeka nas kontynuacja treningów motorycznych w klubie, a już 14 stycznia kolejne zgrupowanie w nieco zmienionym składzie.

Dziękuje wszystkim zawodnikom za pracę i zaangażowanie, których nie zabrakło przez cały wyjazd:)

Trener Rafał.